Start / Aktualności / X edycja Śląskiego Maratonu Fotograficznego

X edycja Śląskiego Maratonu Fotograficznego

fot.-marcin-urbanowicz-31

Fot. Marcin Urbanowicz

 

W tym roku impreza odbędzie się 28 lutego w Siemianowicach Śląskich w Parku Tradycji, gdzie swoje prace zaprezentuje wielu uznanych fotografów. Jest to doskonała okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się osobiście i porozmawiać z obecnymi na maratonie fotografami.

 

 

Celem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2014 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek – Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wańtuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Arkadiusz Gola czy Tadeusz Rolke.

 

 

 

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:

 
Marcin Urbanowicz – Gliwiczanin, rocznik 89. Ukończył studia I stopnia z Politologii na Uniwersytecie Śląskim. Absolwent szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Obecnie student Fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu konkursów ogólnokrajowych i regionalnych między innymi Leica Street Photo czy Śląska Fotografia Prasowa. Nie jest mu obca żadna kategoria fotografii, jednak najlepiej czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Nie ogranicza się także w doborze sprzętu – fotografuje zarówno cyfrowymi lustrzankami jak i aparatami lomo czy camerą obscura własnej konstrukcji. Wyzwalając migawkę usiłuje postępować zgodnie z maksymą Roberta Bressona ,,fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył’’. Jego prace można było oglądać w wielu polskich miastach min. w galeriach w Bydgoszczy, Sopocie, Warszawie, Gliwicach, Rybniku i Katowicach. Prywatnie miłośnik polskiej literatury, filmu i muzyki. Za co kocha fotografię?  „Za to, że jutro znów będzie wczoraj”.

 

 

Arkadiusz Ławrywianiec – Opolanin, rocznik 67. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim  jako fotoreporter. Od 2009 jest nauczycielem w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF.  Jest autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.

 

 

Tomasz Wiech – z wykształcenia politolog. Ukończył też studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004 – 2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody w konkursie World Press Photo w 2009 r. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. W 2012 wydał książkę „Polska. W poszukiwaniu diamentów” Jego zdjęcia pokazywane były na wystawach w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi, Portugalii.

 

 

Roman Koszowski – fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2010). Fotoreporter Gościa Niedzielnego.

 

 

Stanisław Jakubowski -wybitny fotograf, fotoreporter. W latach 70-tych związany z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Autor licznych fotoreportaży na przykład z akcji ratowania Alojzego Piontka, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej. Laureat licznych nagród. Zdobywca 1 miejsca i złotego medalu World Press Photo  w kategorii reportażu w 1970 roku. Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo w Hadze w 1970 roku za fotoreportaż „Wyrwani śmierci”, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.

 

 

Anna Musiałówna – kuratorka wystaw: „Polska lat 70”, „Polskie drogi” „Droga przez Polskę” Galerii multimedialnych prezentujących fotografie archiwalne z okazji rocznic – Sierpnia 80, Okrągłego Stołu, wybuchu stanu wojennego, PRL-owskiego Dnia Kobiet, Dnia Dziecka itp. Brała udział w wystawach: „Dokument czasu” – fotografia socjologiczna, „W kręgu itd.”, „Gdzie jesteśmy”, „Dokumentalistki XX wieku” czy „Autorzy Polityki”. Jest współautorką fotografii w albumach „Przywracanie pamięci – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Historii fotografii w Krakowie, w Fototece ZPAF, w katalogach fotografii kolekcjonerskiej oraz w wielu książkach i publikacjach na temat polskiej rzeczywistości. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” skupiającego grupę fotoreporterów prasowych, którzy od lat 70-tych śledzą zachodzące w kraju zmiany w najważniejszych dziedzinach życia społeczno – kulturalnego. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty reporterskie. Jest autorką projektu dotyczącego zabytkowego Żyrardowa pt. „Ludzie miasta” realizowanego w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

 

Karel Cudlín – urodził się 28 czerwca 1960 w Pradze. Wolny strzelec współpracuje z wydawnictwami czeskimi i zagranicznymi. Pracował jako wykładowca na FAMU. W latach 1997-2002 był jednym z oficjalnych fotografów prezydenta Vaclava Havla. Interesuje go głównie humanistyczna fotografia dokumentalna.

 

 

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

 

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na X Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail.  Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej – potwierdzenia rezerwacji.

 

 

Program X Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

 

 

10.00    Marcin Urbanowicz
10.30    Arkadiusz Ławrywianiec
11.00    Tomasz Wiech
11.30    Roman Koszowski
12.30    Stanisław Jakubowski
13.00    Anna Musiałówna
13.30    Karel Cudlin

 

 

Data: 28 lutego 2015r. – początek godzina 10.00

 

 

Miejsce: Siemianowice Śląskie  Park Tradycji   ul. Orzeszkowej 12

 

Opracował: FAC/KP

 

 

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry