Start / Aktualności / Zapraszamy na krótką rozmowę z TOMASZEM LAZAREM połączoną z wystawą zdjęć w naszej interaktywnej „Galerii ARTES MUNDI”

Zapraszamy na krótką rozmowę z TOMASZEM LAZAREM połączoną z wystawą zdjęć w naszej interaktywnej „Galerii ARTES MUNDI”

galeria_baner

 

Z Tomaszem Lazarem rozmawia Przemysław Porwich

 

-Kim jest tak naprawdę Tomasz Lazar?

 

Jestem przede wszystkim miłośnikiem tego co robię, czyli fotografii. Z wykształcenia jestem informatykiem, nie kończyłem żadnych studiów fotograficznych. Później uczyłem się w studium Europejskiej Akademii Fotografii założonej przez dr Izabelę Jaroszewską. Jestem miłośnikiem bo uważam, że najważniejszym jest to, żeby kochać i być pasjonatem tego co się robi. Słowo amator znaczy miłośnik i to jest istotne bo wydaje mi się, że każdy z nas nim jest, a to, że dodatkowo zarabiam pieniądze powoduje różnicę między amatorem a profesjonalistą. Wiemy doskonale, że wielu amatorów robi świetne zdjęcia.

 

– Żeby być dobrym fotografem trzeba być „amatorem”?

 

Może nie tyle, że trzeba być amatorem. Poświęcając fotografii swoje serce, przyniesie to prędzej czy później efekty. Najważniejszym w fotografii jest droga którą przebywamy, a nie cel do którego dążymy. Ważnym jest, żeby nie poświęcić się tylko wygranym w konkursach, to jest bardzo złudne.

 

– Fotografujesz zwykle ludzi?

 

Tak, głównym moim tematem jest człowiek, jest to reportaż, dokument czy fotografia uliczna. Bardzo lubię z ludźmi przebywać, lubię z nimi rozmawiać. Wielu pisarzy mówiło, że poznając drugiego człowieka wzbogacamy samego siebie, odkrywamy się na nowo. To jest to piękno, które daje nam fotografia.

 

– Od wielkiego sukcesu w konkursie World Press Photo minęło już kilka lat. Okres ten był obfity w kolejne nagrody, które odsłaniają nowe projekty. Nad czym obecnie pracujesz?

 

Teraz skończyłem projekt dotyczący Sybiraków, ludzi którzy przetrwali zesłanie w czasie II Wojny Światowej. Bohaterowie reportażu byli wówczas dziećmi, stąd też nazwa materiału „Children of Siberia”. Najmłodszy z nich miał 2 lata a najstarszy, jak dobrze sobie przypominam, 16 lat. Obecnie najstarszy wówczas z bohaterów – Pani, ma lat 90. To był projekt podczas którego przeprowadzałem wywiady z tymi ludźmi, a dodatkowo portretowałem ich podczas rozmowy, kiedy wracali wspomnieniami do tych traumatycznych przeżyć. Było to coś naprawdę niesamowitego, móc spędzić czas z tymi ludźmi, wysłuchać ich historii ale też przekonać się jak ciekawymi osobami oni są.

 

– Projekt obejmował również wyjazdy do miejsc w które Twoi bohaterowie zostali zesłani?

 

Niestety nie dysponowałem takim budżetem, żeby podróżować na Sybir – choć bym bardzo chciał. Materiał obejmuje opowiedziane historie przez moich bohaterów i ich portrety. Teraz myślę nad stworzeniem wystawy do tego projektu, ponieważ 2015 rok jest 75-leciem zsyłki na Syberię. Cieszę się, że praca została już doceniona i otrzymał nagrodę na Picture of the Year 2015 w kategorii Portrait Series i znalazła się w finale Sony World Photography Awards.

 

– Gdzie będzie można zobaczyć planowaną wystawę?

 

W planach jest Szczecin i trwają rozmowy dotyczące lokalizacji. Mam nadzieję, że będzie również Warszawa.

 

– Chciałbym teraz uciec nieco od wystaw, planów, projektów i zapytać Ciebie o kilka pragmatycznych porad dla naszych Czytelników. Czy w fotografii niezbędne są jakieś szczególne warunki, które umożliwiają wykonanie dobrych zdjęć?

 

Warunki sprzyjają powstawaniu zdjęć. Wiadomo, im lepsze, tym pewne sytuacje dużo lepiej wyglądają. Np. słońce po burzy daje nam o wiele lepsze światło. Jest to związane z wilgotnością powietrza, jak to światło się załamuje, daje przepiękne kolory które się wtedy tworzą. To tak samo jak ktoś pojedzie na wojnę, tam jest dużo sytuacji które są dość szokujące i też łatwo tworzą zdjęcia. Wydaje mi się, że trzeba też dostrzec piękno w świecie który nas otacza. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby zrobić jakiś materiał, który będzie wnosił coś ważnego, czy będzie pokazywał jakieś ważne rzeczy. Sądzę, że jest to właśnie ta wrażliwość, która jest czymś ważnym, którą powinniśmy w sobie wypracować. Nawet w mieście w którym mieszkamy możemy stworzyć materiał, który będzie ciekawy. Wiadomo, jest to czasami związane z faktem, że musimy dużo więcej wychodzić czy poświęcić czasu, no ale zobaczymy że to się opłaci. To też na tym nie polega, że wyjdziemy na dwie godziny i po dwóch godzinach zrobimy dziesięć genialnych zdjęć.

 

– Wspomniałeś o wojnie. Wiele prac dotyczących wojny zdobywa nagrody na wielu prestiżowych konkursach. Często słyszę głosy zbuntowanych wobec tej tematyki i komentarze, że jest to pójście na łatwiznę po laury.

 

Ważne jest, żeby pokazywać wojnę. Są to tematy, których wiele osób nie chce widzieć, ale są to tematy na które powinniśmy zwracać uwagę. Dlatego są fotografowie wojenni. Ja nie jestem typem takiego fotografa. Są fotografowie, którzy pokazują wojnę bardzo dosadnie, gdzie nie do końca, tak naprawdę mnie to przekonuje. Patrząc na zdjęcia Jamesa Nachtwaya, który przepięknie ubiera zdjęcia wojenne w symbolikę, nie tylko on – jest on jednym z wielu przykładów, zmusza widza do głębszej interpretacji. Ta symbolika wznosi zdjęcie na wyższy poziom, gdzie musimy interpretować, zostaje nam w głowie i zaczynamy się zastanawiać. To jest właśnie to piękno fotografii, gdzie fotograf prócz samego dokumentowania jeszcze trochę myśli. Wiadomo, obecnie mamy wiele stylów fotografii, to tak jak materiał w zeszłym roku na World Press Photo Tylera Hicksa, gdzie w Afryce była ta wielka masakra w centrum handlowym. To był taki styl bardzo dosadny, bo on dokumentował wszystko co się działo więc nie miał czasu na idealne kadry, on poddawał się emocjom i dzięki temu ten materiał jest tak wstrząsający. Natomiast wiemy, że jest to bardzo świadomy fotograf. Zresztą tak jak wielu mówi, fotografia wojenna jest najprostszą windą do sukcesu, ale też wszystko ma swoje plusy i minusy, bo wielu fotografów wojennych obecnie nie wraca z wojny, bądź wraca z traumatycznymi przeżyciami i różnie się to kończy.

 

– Patrząc na okalającą nas rzeczywistość, nowoczesne kanały komunikacji i ilość zdjęć, które za tym stoją czy można powiedzieć – Dziś każdy jest fotografem.

 

No tak, ja bym powiedział, że jest osobą posiadającą aparat fotograficzny a nie fotografem. Nie nazwiemy kucharzem każdej osoby, która posiada nóż kucharski. To, że posiadamy garnki i noże nie znaczy, że jesteśmy genialnymi kucharzami. Po prostu posiadamy i umiemy gotować.

 

– Wiele osób fotografujących marzy zostać sławnym.

 

Wydaje mi się, że pokora w fotografii jest bardzo ważną rzeczą i każdy fotograf musi się tego nauczyć. Tak jak mówiłem, w fotografii nie jest najważniejszym, żeby wygrywać konkursy, no bo co jeśli przestaniemy je wygrywać? Dostaniemy depresji i tak może sie to skończyć. Więc pokora i cierpliwość. Wiadomo, że młodym osobom jest tego się ciężko nauczyć i do tego powinien dążyć tak naprawdę każdy świadomy fotograf. Każdy z nas kto kupił aparat jest na początku posiadaczem aparatu fotograficznego i mniej lub bardziej świadomie go użytkuje, natomiast fotograf jest to osoba, która tak naprawdę bardzo świadomie posługuje się sprzętem fotograficznym – czy jest to amator, czy jest to profesjonalista.

 

– Zbliżając się do końca naszej rozmowy chcę Ciebie prosić o kilka uniwersalnych porad dla wszystkich, którzy chcą robić dobre zdjęcia.

 

Wydaje mi się, żeby ciągle szukać jakichś inspiracji, nie zatracać ciekawości, nie tylko inspirować się fotografiami ale książkami, muzyką, filmem. Te wszystkie rzeczy tak naprawdę uwrażliwiają nas. Nigdy nie wiemy tak naprawdę, która z tych rzeczy da nam takiego kuksańca mówiąc w cudzysłowie, który spowoduje, że jeszcze bardziej nam się będzie chciało robić zdjęcia, albo dostaniemy jakiś ciekawy temat na projekt, materiał. Nigdy nie wiemy …, przede wszystkim to o czym wspomniałem, no i robić zdjęcia. Nie chodzi o ilość, tylko właśnie żeby robić to świadomie. W epoce aparatów analogowych było to, że mieliśmy tylko 36 klatek, w średnim formacie było to 10, w dużym formacie jest to 1. Jeden z moich ulubionych cytatów na czym powinna polegać fotografia, są to słowa wypowiedziane przez Marcela Prousta „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”

 

– Mówiłeś o czerpaniu inspiracji z różnych mediów. Dziś nie jest łatwo dokonywać wyborów, mamy przesyt informacji, obrazu, treści – często wątpliwej jakości. Jest to olbrzymia trudność odnaleźć ten właściwy przekaz.

 

No więc jest to duża trudność, bo niestety 80% procent tego co mamy obecnie w mediach to, nie chcę używać słów, nie jest nic wartościowego. Są to jakieś gadżety albo po prostu mydlenie oczu tak naprawdę. Bardzo często ciekawe rzeczy wyglądają na nieciekawe, a kiedy się w nie wczytamy widzimy, że jest to pewnego rodzaju perełka.

 

– Na koniec przed pokazem Twoich zdjęć zapytam. Czym obecnie się zajmujesz?

 

Właśnie wróciłem z Tokyo i mój mały materiał o życiu codziennym, który ze sobą przywiozłem powinien ukazać się 13 marca w „New Yorker Photo Booth”. Pracuję też nad materiałem, który zacząłem już rok temu, o Szczecinie.

 

– Czyli nie trzeba wyjeżdżać do NY w pogoni za doskonałymi i ciekawymi kadrami, a wystarczy rozejrzeć się wokół siebie?

 

Wydaje mi się, że do okoła nas wiele się dzieje. Trzeba tylko to wszystko przefiltrować i znaleźć to co nas najbardziej interesuje, a dzięki temu będzie można naprawdę fajny materiał zrobić. Zresztą widać, że wielu polskich fotografów robi o Polsce dużo ciekawych materiałów. Wystarczy spojrzeć choćby na prace Tomka Tomaszewskiego, Maćka Nabrdalika, Rafała Milacha ,Filipa Ćwika czy Kubę Kamińskiego.

 

– W jednym zdaniu dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z fotografią – rada od Tomasza Lazara.

 

Dla tych, którzy zaczynają to najlepszą zasadą jest robić, robić i robić, robić dużo zdjęć i oswoić się z aparatem, a potem coraz wyżej i będzie coraz lepiej.

 

– Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

FAC/KP

 

 

 

 

 

 

From -CityPoleVault-

„City Pole Vault”  Fot. Tomasz Lazar

 

 

From -Fashion Philosophy-

„Fashion Philosophy”  Fot.Tomasz Lazar

 

 

 

From -United States of Debt-

„United States of Debt” Fot. Tomasz Lazar

 

 

TheaterofLife001

” Theater of Life” Fot. Tomasz Lazar

 

 

TheaterofLife017

„Theater of Life”  Fot. Tomasz Lazar

 

 

TheaterofLife018

„Theather of Life” Fot. Tomasz Lazar

 

 

TheaterofLife023

„Theather of Life” Fot. Tomasz Lazar

 

 

ChildrenOfSiberia (1 of 3)

„Children of Siberia” Fot. Tomasz Lazar

 

ChildrenOfSiberia (2 of 3)

„Children of Siberia” Fot. Tomasz Lazar

 

ChildrenOfSiberia (3 of 3)

„Children of Siberia” Fot. Tomasz Lazar

 

 

Tomasz Lazar – urodzony w Szczecinie. Niezależny fotograf, absolwent Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Informatyki i Technologii Informacyjnych. Uczęszczał na liczne warsztaty mi.in. u: Tomasza Tomaszewskiego, Eddie Adams Workshop w USA. Zwycięzca w konkursach fotograficznych w Polsce i za granicą (m.in. Sony World Photography Award, International Photography Award, BZWBK Press Photo, Grand Press Photo, Lumix Festiwal fot Young Journalism, Grand Prix at Photo Festival w Łodzi). Zajął drugie miejsce w konkursie World Press Photo 2012 w konkursie „People in the News” i otrzymał nagrodę „Zdjęcie Roku” w konkursie BZWBK Press Photo 2012.  Jest miłośnikiem kawy i entuzjastów dobrej muzyki. Czerpie przyjemność ze spędzania czasu z innymi ludźmi i poświęca większość swojego czasu fotografii. Ostatnio, jest ciągle w ruchu.

 

2014 – I miejsce w BZWBK Press Photo 2014 in reportage category “Art&Culture”
2013 – I miejsce w Hearst8x10
2013 – I miejsce w BZWBK Press Photo 2013 in category “Sport”
2012 – Nominacja Unicef Photo of the Year
2012 – III miejsce w International Street Phototgraphy Awards in London Festival of Photography
2012 – Honourable Mention in Lumix Festival for Young Journalism
2012 – Grand Prix w Lódź na Photo Festival
2012 – I miejsce w Grand Press Photo 2012 in category “General News”
2012 – Zdjęcie roku w konkursie BWZWBK Press Photo 2012
2012 – I miejsce w BZWBK Press Photo 2012 in category “General News”
2012 – I miejsce w BZWBK Press Photo 2012 in category “Civilization”
2012 – II miejsce wWorld Press Photo 2012 in category “People in the News”
2011 – Nominowany do Deeper Perspective Photographer of the Year in International Photography Award
2011 – Nominowany do People Choice Award in Photography Book Now 2011
2011 – II miejsce w BZWBP Press Photo in category Society
2011 – I miejsce w “Street Creative Photo” in category “Miejskoletnie przesilenie”
2011 – Finalista w konkursie Leica “Moment jest jeden”
2011 – III miejsce w Editorial – Other_ED NON-PRO in International Photography Award

 

www.tomaszlazar.com

2 komentarze

 1. Bardzo ciekawy projekt! Kiedy i kto będzie następny?
  Pozdrawiam

  • Planujemy rozmowę połączoną z interaktywną wystawą publikować każdego miesiąca. Kto następny? Niech pozostanie to niespodzianką.

   Pozdrawiamy,
   Redakcja

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry