Start / INFORMACJE OGÓLNE – „Fotomaraton 2015 Szczecin”

INFORMACJE OGÓLNE – „Fotomaraton 2015 Szczecin”

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny

„Fotomaraton 2015 Szczecin”

5-6 WRZEŚNIA 2015, START o 10:00!

 

fotomaraton_300x300_2015_sz

 

 

Sławy polskiego fotoreportażu, niebanalne kadry, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć podczas Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „FOTOMARATON 2015 SZCZECIN”, który w tym roku będzie gościł w dniach 5-6 września w Szczecinie.

 

Nawet jeśli „FOTOMARATON” ma niewiele wspólnego z zawodami sportowymi, to przez siłę tematów, motywację i cel działania jest do nich bardzo podobny.

 

Uważamy, że nadszedł w końcu czas, aby w kolejnych edycjach Konkursu „FOTOMARATON” w Polsce  pokazywać najciekawsze, być może nie odkryte dotąd miejsca, a może po prostu dać możliwość innego spojrzenia na rzeczy powszechnie znane.

 

Tym samym przenosimy już wieloletnią tradycję podobnych imprez, które z powodzeniem, od wielu lat odbywają się na świecie. Inspirujemy i motywujemy wszystkich do udziału w zawodach!

 

Realizacja zadań opiera się na samodzielnej interpretacji, wyobraźni i kreatywności, a także właściwym momencie, spontaniczności i wykorzystaniu technologii.

 

Cytując Johanna Wolfganga Goethe:

„Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła”

 

Chcemy tym samym zaapelować o Waszą obecność z nami i wiele dobrej zabawy z aparatem w ręku. Pokażcie nam Waszą cierpliwość, a pod koniec drugiego dnia Konkursu mnóstwo indywidualnych i fascynujących serii!

 

Oczywiście jest dla nas ważne, aby odpowiednio docenić Wasze wyniki  pracy. W tym celu wspierać nas będzie specjalnie powołana Kapituła  wraz  z panelem ekspertów, mających szczególne doświadczenie. To właśnie profesjonalne Jury, podczas publicznych obrad, mających charakter warsztatów fotograficznych, doprowadzi do wyboru zwycięzców, dla których przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody.

 

 

Po ogłoszeniu zwycięskich wyników, prace zostaną zaprezentowane i podane do publicznej wiadomości na specjalnie zorganizowanych wystawach w prestiżowym miejscu w Szczecinie i za pośrednictwem Internetu. Najlepsze prace Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „FOTOMARATON 2015” opublikowane zostaną również w magazynie „Digital Camera Polska”.

 

 

Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, jednak tych liczących się, które na długo zapadają w pamięć odbiorców – zaledwie garstka. „FOTOMARATON” to wyjątkowy, pionierski projekt, który ma na celu propagowanie sztuk wizualnych poprzez fotografię. Jest również próbą zatrzymania w kadrach zmian zachodzących w polskiej rzeczywistości, które towarzyszą nam każdego dnia.

 

 

Dla kogo jest FOTOMARATON ?

 

Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili.

 

W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto zawodowo lub amatorsko zajmuje się fotografią – nie stawiamy żadnych warunków.

 

O co chodzi w konkursie?

 

Konkurs ma charakter cykliczny  i jest wydarzeniem dwudniowym. Pierwszy dzień przeznaczony jest na realizację zdjęć, drugi – finałowy –  na publiczny wybór Zwycięzców i wręczenie cennych nagród. Po zakończeniu oficjalnej części Konkursu jest miejsce na spotkanie z naszymi Jurorami  w bardziej kameralnym nastroju, podczas którego czeka nas wiele atrakcji.

 

Drugi dzień Konkursu jest także niecodzienną okazją do zdobycia praktycznej wiedzy i zapoznania się ze sprzętem  fotograficznym na specjalnie przygotowanym panelu do prezentacji sprzętu fotograficznego, zorganizowanym we współpracy z naszym  Partnerem FOTOZAKUPY.PL.  Nie zabraknie krótkich prezentacji, podczas których będzie można posłuchać specjalistów z branży fotograficznej.

 

Zadaniem konkursowym jest stworzenie serii 8 zdjęć podporządkowanym głównemu tematowi Konkursu. Temat główny będący Mottem Konkursu wraz z podtematami zostaną opublikowane w pierwszym dniu Konkursu na linii STARTU. Podane tematy pomocnicze pomogą stworzyć poprawny cykl zdjęć, który weźmie udział w wyścigu po nagrody! Podtematy nie są obowiązkowe. Ich celem jest sprowokowanie Uczestników do „poszukiwań” właściwych scen, sytuacji.

 

Co zrobić aby wziąć udział?

 

Aby wziąć udział w Konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie Organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pusta karta pamięci oraz … wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia. Więcej informacji znajdziecie  w linkach na dole każdej strony dotyczącej Konkursu.

 

Podstawową misją projektu jest wyzwolenie  wrażliwości u osób fotografujących, czy chcących rozpocząć przygodę z fotografią. Jest to okazja do pogłębiania własnej wiedzy i podnoszenia umiejętności w zakresie wykonywania zdjęć. Chcemy również podkreślić konieczność utrwalania przemian zachodzących w naszym otoczeniu okiem obiektywu, w sposób przemyślany, zamierzony i spójny.

 

 

tablica-partnerzy-na-szczecin_3

Przewiń do góry