Start / JURY – „Fotomaraton 2015 Szczecin”

JURY – „Fotomaraton 2015 Szczecin”

Jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Fotomaraton 2015 Szczecin”

 

CHRIS NIEDENTHAL

Gość specjalny Konkursu

 

 

Chris Niedenthal, Fot.© Pawel Krzywicki_małe

Fot. Paweł Krzywicki ©

Chris Niedenthal – fotograf, mistrz fotografii dokumentalnej. Polak urodzony i wychowany w Londynie, tam też ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. Do Polski trafił w latach 70. i pozostał tu do dziś.

 

 

Jest członkiem rzeczywistym ZPAF. Współpracował z największymi tytułami prasy światowej, jak „Der Spiegel”, „Geo” czy „Stern”. Był fotografem kontraktowym „Newsweeka”, a następnie „Time’a”.

 

 

Fotografia Chrisa Niedenthala to fotoreportaż z wydarzeń historii współczesnej – obrazy rzeczywistości, szarej prawdy i dokument codzienności. Jest autorem najbardziej charakterystycznego zdjęcia z czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Fotografia „Czas Apokalipsy” została wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie.

 

 

Niedenthal był wówczas korespondentem zagranicznym „Newsweeka”. W 1986 roku został laureatem prestiżowej nagrody World Press Photo za umieszczony na okładce „Time’a” portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Jánosa Kádára. Obecnie Niedenthal współpracuje z Agencją Fotograficzną Forum. Jest autorem licznych wystaw oraz albumów, m.in. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004) i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Od dziesięciu lat pracuje nad projektem poświęconym dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie. Fotografie z tego cyklu prezentowane były dotychczas na czterech wystawach, z których pierwsza nosiła tytuł „Tabu. Portrety nie Portretowanych”.

 

 

C-Niedenthal_fotomaraton

Fot. Chris Niedenthal

 

 

wałęsa_niedenthal_fotomaraton

Fot. Chris Niedenthal

 

 

chris-niedenthal-40-lecie-nrd-1989-2012-11-27-920x614_fotomaraton

Fot. Chris Niedenthal

 

 

KRYSTIAN BIELATOWICZ

Przewodniczący Kapituły Konkursu

 

 

Krystian Bielatowicz

Krystian Bielatowicz

 

Urodzony w 78 roku. Fotograf, filmowiec, archeolog. Wychował się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ukończył archeologię Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w dokumencie społecznym. Jest redaktorem portalu Szeroki Kadr, dla którego realizuje multimedia. Należy także do grona wykładowców Akademii Nikona.

 

Zasiadał w jury konkursu Grand Press Photo (2014, 2015). Jego fotografie publikowane były m.in. w: Newsweek Polska, National Geographic Polska, National Geographic Traveler, Polityce, Dużym Formacie Gazety Wyborczej, Przekroju, The Virginia Quarterly Review (USA), Private Magazine (Włochy), El Comercio i Caretas (Peru). Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Peru, Leica Gallery w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Zakopanem. Realizuje krótkie dokumenty. Od wielu lat specjalizuje się również w multimedialnych wywiadach.

 

Jest autorem ponad dziewięćdziesiąt wywiadów z fotografami z Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Od kilku lat realizuje autorskie wideoporadniki dla Szerokiego Kadru. Przez cały czas poszukuje nowych form prezentacji. W 2009r. stworzył autorskie wideoporadniki o fotografii. www.szerokikadr.pl/wideo

 

Strony internetowe:
www.minidoc.pl
www.bielatowicz.com

 

 

Fot. Krystian Bielatowicz

Fot. Krystian Bielatowicz

 

Fot. Krystian Bielatowicz

Fot. Krystian Bielatowicz

 

album-05440

Fot. Krystian Bielatowicz

 

KUBA KAMIŃSKI

 

 

kaminski-fot-piotr-piwowarski

Kuba Kamiński

 

Urodzony w 85 roku, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 2005 roku fotograf dziennika „Rzeczpospolita”. Obecnie fotograf Polskiej Agencji Prasowej i European Photopress Agency. Laureat m. in. konkursu NPPA Best of Photojournalism, China International Press Photography Contest, IPA Awards. Zwycięzca Grand Prix konkursu National Geographic, laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureat Grand Press Photo 2015 i uczestnik World Press Photo Joop Swart Masterclass 2011 i .

 

Swoje Reportaże realizował m.in. w Europie, Azji, Afryce, USA i Ameryce Południowej.

 

Strona internetowa:

www.kubakaminski.com

 

 

 

Fot. Kuba Kamiński

Fot. Kuba Kamiński

 

 

Fot. Kuba Kamiński

Fot. Kuba Kamiński

 

 

 

Fot. Kuba Kamiński

Fot. Kuba Kamiński

 

 

 

KRYSTYNA ŁYCZYWEK

Gość Honorowy Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „FOTOMARATON 2015 SZCZECIN”

 

 

Krystyna Łyczywek

Krystyna Łyczywek

 

Urodzona 24 sierpnia 1920 w Poznaniu – romanistka, tłumaczka literatury francuskiej, fotografka, dziennikarka. Członek honorowy ZPAF, Fotoklubu RP, STF i innych, m.in. Fotoklubu Katalonii i Polish American Photographic Club w Nowym Jorku. Od 1945 mieszka w Szczecinie. Założycielka Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie w latach 1963-1975 wiceprezes i prezes towarzystwa. Od 1964 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1970-2008 reprezentowała Polskę na kongresach Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP), na których pracowała w komisji audiowizualnej, statutowej i jubileuszowej, była referentem prasowym Światowej Komisji ds. młodzieży w dziedzinie fotografii.

 

Organizatorka pięciu Sympozjonów poświęconych historii fotografii polskiej, siedemnastu Dialogów interdyscyplinarnych oraz seminariów międzynarodowych w Polsce. Członek lub przewodnicząca jury w 132 konkursach i wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. W latach 1977-2002 pełniła funkcję prezesa oddziału szczecińskiego ZPAF.Tematem jej prac jest przede wszystkim człowiek (Ludzie na ulicach miast, Dzień powszedni Francji, Podróże, Dzieci tego świata, Niepełnosprawni) oraz krajobraz (Szczecińskie fascynacje, Chińskie impresje, Maroko, Bretania wczoraj i dziś, Krajobrazy morskie, Szczecin i Paryż inaczej, Dziennik prywatny 2004, Jeden dzień w Warszawie).

 

W latach 1948-2009 wzięła udział w ok. 150 wystawach zbiorowych w Polsce i w innych krajach, gdzie otrzymała nagrody i wyróżnienia. W latach 1957-2009 jej prace były eksponowane na ok. 160 wystawach indywidualnych w Polsce, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Niemczech, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

 

Około 1700 zdjęć Krystyny Łyczywek zostało opublikowanych w folderach turystycznych, czasopismach, książkach i albumach. Wydała książki autorskie m.i. Diaporama, Od kropli wody do oceanu, Rozmowy o fotografii t.1, 2, 3. Opublikowała około 1400 artykułów w prasie polskiej i zagranicznej (czeskiej, francuskiej, bułgarskiej, hiszpańskiej, holenderskiej, niemieckiej, szwajcarskiej, węgierskiej, włoskiej).

 

Jej prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i w Bièvres, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą.

 

Biogram Krystyny Łyczywek znajduje się w Międzynarodowej Encyklopedii Fotografów od r. 1839 do czasów dzisiejszych – wyd. Auer-Auer Szwajcaria oraz w Antologii Fotografii Polskiej 1839-1989 wyd. Lucrum (Polscy fotografowie).

 

Jest laureatką orderu Honneur et Reconnaissance Instytutu France-Pologne, odznaczenia Honoraire Excellence FIAP (HonEFIAP). Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii została uhonorowana nagrodą I-stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz medalem im. Jana Bułhaka. W 2010 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Fot. Krystyna Łyczywek

Fot. Krystyna Łyczywek

 

Fot. Krystyna Łyczywek

Fot. Krystyna Łyczywek

 

 

Fot. Krystyna Łyczywek

Fot. Krystyna Łyczywek

 

Fot. Krystyna Łyczywek

Fot. Krystyna Łyczywek

 

 

 

 

 

tablica-partnerzy-na-szczecin_3

Przewiń do góry